https://wyposazenielazienek.pl/projekty/wizualizacje/projekt-lazienki-w-gliwicach

Wpływ globalizacji na postęp społeczny w różnych krajach

Wpływ globalizacji na postęp społeczny w różnych krajach jest trudny do określenia, zawsze jednak zależy od polityki konkretnych państw. Kraje skandynawskie, na przykład, wykorzystują wzrost gospodarczy do zwiększenia postępu społecznego i wyrównania dobrobytu. Gdzie indziej dominują inne priorytety ciągle – niestety – zbyt często wiążą się one z wydatkami na zbrojenia.

IKEA została zarejestrowana jako firma handlowa w 1943 r. Nazwa pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska właściciela (lngvar Kamprad) oraz miejsca, gdzie się wychował (Elmtaryd – gmina Agunnaryd). Energiczny i pomysłowy Kamprad założył ją mając zaledwie siedemnaście lat. W 1947 r. IKEA była już znaną firmą wysyłkową. Oferowane przez nią długopisy były w tamtych czasach prawdziwą sensacją.

W 1950 r. ukazał się pierwszy katalog IKEA reklamujący artykuły dekoracji wnętrz. Firma – biuro i punkt sprzedaży – przeniosła się z Agunnaryd do nieco większego miasteczka, Almhult. W 1956 r. wprowadzono do kolekcji pierwsze meble demontowane i pakowane w płaskie kartony. Obroty podwoiły się i sięgnęły ! 7 milionów koron szwedzkich rocznie.

W 1963 r. otwarto pierwszy dom handlowy za granicą, w Oslo, natomiast dziesięć lat później pierwszy salon poza Skandynawią, w Szwajcarii. IKEA stała się firmą międzynarodową. Ingvar Kamprad przeniósł się do Danii, aby „zbliżyć się do kontynentu” i lepiej dostosowywać ofertę do odmiennych od skandynawskich potrzeb i gustów. W 1975 r. w Danii powstało biuro koordynacyjne INTER IKEA A/S.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>