Nie byłło na przykład pozycji opisujących „project finance” w konkretnych branżach polskiej gospodarki i pełniących rolę swego rodzaju przewodnika po tym sposobie finansowania. Inne pozycje poświęcone projektom inwestycyjnym miały w większym stopniu wymiar techniczny i koncentrowały się na ocenie efektywności projektów inwestycyjnych przy użyciu wybranych wskaźników. Niektóre spośród pozycji zajmowały się również zarządzaniem procesem inwestycyjnym i wyjaśnieniem podstawowych pojęć z nim związanych, wspominając przy okazji o „project finance” jako metodzie finansowania przedsięwzięć. Na rynku wydawniczym pojawiły się także pozycje odnoszące się do projektów w obszarze nieruchomości, gdzie także znalazły się wzmianki o „project finance”. Pomimo pojawienia się wspomnianych publikacji, wiele kwestii nie zostało dotąd omówionych w literaturze w sposób wyczerpujący. Należą do nich:
– różnice pomiędzy finansowaniem na zasadach project finance a tradycyjnym finansowaniem przedsiębiorstw (corporate financing)
– dostępność finansowania na zasadach project financing dla różnych grup podmiotów gospodarczych w realiach polskich
– odpowiednie przygotowanie podmiotów gospodarczych do finansowania na zasadach „project finance”, rozumiane jako przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, w tym odpowiedni sposób prowadzenia negocjacji z poszczególnymi stronami projektu, odpowiedni kształt umów i deklaracji i profesjonalizm w zarządzaniu projektem w różnych jego fazach
– różne formy finansowania na zasadach „project finance” w zależności od specyfiki poszczególnych branż gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem projektów w obszarze nieruchomości
– sposoby całościowej oceny przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych na zasadach „project finance”, które mogą być zastosowane przez instytucje finansowe np. banki komercyjne i hipoteczne oraz towarzystwa „venture capital” – zarządzanie ryzykiem w „project finance”
– przeszkody w rozwoju finansowania zamierzeń inwestycyjnych na zasadach „project finance” w warunkach polskich.
Leave a reply