https://kalorycznyekogroszek.pl/jak-oszczedzac-na-ogrzewaniu-termostat-i-dobry-piec-na-pellet/

Przypadek: ,,Kocia” dola

Miejsce zdarzenia: przedział II klasy pociągu relacji Warszawa-Gdańsk, Do przedziału wchodzi konduktor. Ma mundur, za to nie ma kindersztuby. Burkliwie „panuje” siedzącym w przedziale chłopakom. Tylko jednego „tyka”. „Tykanemu” jest wyraźnie wstyd – jedzie z dziewczyną, chciałby więc być traktowany w miarę normalnie, ale nawet nie próbuje bić się o swoją godność. On też nosi mundur – mundur żołnierza służby zasadniczej. Jeśli odpysknie konduktorowi, ten z pewnością na najbliższej stacji wezwie WSW (Wojskową Służbę Wewnętrzną) i podróż skończy się kłopotami. Bo kto uwierzy żołnierzowi, że zrugał konduktora w obronie samego siebie? Czy to zresztą jest powód do wszczynania pyskówki? Żołnierz powinien się przyzwyczaić, że jeszcze długo nie będzie mu wolno myśleć o sobie. Jego staż w jednostce liczy się raptem tygodniami. Jest „kotem”.

„Kota” poznaje się po wyglądzie: ma dopięte na ostatnią dziurkę opinacze butów i wysoko założony, ściśle opięty pas. „Kotu” nie wolno prawie nic. To znaczy – regulamin przyznaje mu takie same prawa jak „staremu wojsku”, lecz w jednostce są dwa sposoby na przetrwanie: „na regulaminie” i „na fali”. Pierwszy się nie opłaca, drugim rządzą nieformalne zwyczaje wymuszające na młodych uległość wobec „starego wojska”.

Chłopak w mundurze wychodzi na papierosa. Jeszcze grubo ponad rok będzie w wojsku, a w wojsku lepiej nie podnosić głowy, jeśli ktoś może skojarzyć głowę z jej właścicielem.

To nasze wojsko – mówi -jest do ścierania kurzów i porządku. O to są największe afery. Kurz pod listwą od szafki i „kibel” dla całej kompanii mogą wyjazdy zatrzymać. Ludziom w wojsku najbardziej zależy na wyjazdach, na wyrwaniu się z koszar. A przecież stary żołnierz sprzątać nie będzie. Więc od szmaty są „koty”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>